مفهوم موفقیت

در دنیای مادی امروز، ما به شادی حاصل از کسب عنوان‌ها و به‌دست آوردن اشیا عادت کرده‌ایم. شاید شما هم لذت ناشی از خرید آیفون جدید، یا خرید یک ماشین نو را تجربه کرده‌ باشید. برخورداری از چنین چیزهایی لزوما بد نیست اما در توضیح چرایی اشتیاق انسان برای چنین چیزهایی، تفسیرهای اشتباه کم نیستند.

حقیقت این است که موفقیت در هیچ یک از ابعاد زندگی، مانا و پایدار نیست! بوی خوش ماشین نو پس از مدتی از بین می‌رود، گوشی نو دیر یا زود با یک گوشی پیشرفته‌تر، پر زرق ‌و برق‌تر و سبک‌تر جایگزین می‌شود، فردی جوان‌تر، قوی‌تر یا باهوش‌تر سرانجام رکوردهای شما را می‌شکند!

موفقیت چیست و چگونه تعریف می شود؟

موفقیت را می‌توان از آن دسته کلماتی دانست که هر شخص تعریف خاص خود را از آن دارد؛ یک نفر موفقیت را در پول و ثروت می‌بیند و یک نفر دیگر در شهرت، بنابراین اگر کمی به جزئیات کلمه موفقیت و تعریف آن توجه شود خواهید دید که به ازای هر نفر در دنیا تعریفی برای موفقیت وجود دارد.

هر کسی برای خود اهداف و آرزوهایی دارد و بنا بر این اهداف خوشبختی و موفقیت خود را تعریف کرده است. اما برای رسیدن به اهداف و کسب موفقیت فرآیندهایی باید طی شود و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد تا بتوان به موفقیت مطلوبی دست یافت. البته برای برای کسب موفقیت قبل از هر چیز باید احساس خوب، رضایت تقریبی و نشاط و انگیزه داشته باشیم.

موفقیتی که یک شبه به دست بیاید اصلا وجود ندارد. برای موفقیت راهی نیست جز کار کردن روی خود و رشد فردی، باید آموزش‌های لازم را در موضوع تخصصی دید، مطالعه باید از برنامه‌های ثابت روزانه باشد و مهارت‌های لازم مسیر را کسب کرد. تنبلی و اهمال کاری از سدهای محکم موفقیت است، باید خود را بارها شارژ کرد و این مطلب مهم را هیچ وقت فراموش نکرد که باید بارها شکست خورد و کسب تجربه کرد و از درس‌هایی که گرفته می‌شود در مسیر موفقیت استفاده کرد. اگر اقدام کردن مستمر در مسیر اهداف از برنامه‌های ثابت روزانه باشد موفقیت دست یافتنی خواهد شد.

برای موفقیت نمی توان سطحی تعیین کرد. موفقیت تا بی نهایت ادامه دارد. انسان به هر هدفی که می رسد، در مرحله بعد هدف دیگری برای خود انتخاب می کند. همچنین در انتخاب اهداف زندگی باید حساس بود چون اهداف هر فرد نشان دهنده ارزش اوست.

تعریف موفقیت از زبان بزرگان

فیل نایت می گوید: "در زندگی شخصی و کاری همیشه جنگ دائمی میان آرامش و آشفتگی هست که هیچ یک پیروز نمی شود اما اینکه چگونه هر دوی آن ها را مدیریت کنید رمز موفقیت در زندگی است.”

وارن بافت: "من موفقیت را با تعداد افرادی که به من علاقه دارند اندازه می‌گیرم."

مایا آنجلو: "موفقیت شبیه به خود شما است، شبیه به کاری که انجام می‌دهید و چگونگی انجام آن..."

توماس ادیسون: "۱٪ موفقیت، انگیزه و ۹۹٪ آن سخت تلاش کردن است."

استفان کووی در کتاب «۷ عادت افراد بسیار تأثیرگذار» می‌نویسد: " اگر به دقت در مورد سخنی که در مراسم ترحیم شما می‌خواهید گفته شود فکر کنید، می‌توانید تعریف دقیق خود از موفقیت را بیابید."

اصول موفقیت

موفقیت امری است اکتسابی که با تلاش و پشتکار هر فرد به دست می‌آید. بسیاری از افراد موفق جهان با استفاده از رعایت نکاتی مهم و قوانینی مشخص راه موفقیت را برای خود هموار ساخته‌اند. با هم قوانین هفتگانه جهانی موفقیت را مرور می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید مسیر زندگی موفق را پیش بگیرید.

1. قانون انگیزه

هرگز فراموش نکنید هر حرفی که میزنید و یا هر کاری که انجام می دهید ناشی از تمایلات درونی و خواسته های شما است. این در واقع ندای درونی شماست. بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه های خود را مشخص کنید تا بتوانید با یک برنامه ریزی اصولی به هدف های مورد نظر خود برسید.

2. قانون انتظار

مهمترین عامل در قانون انتظار داشتن اعتماد به نفس است. اگر با اعتماد به نفس، انتظار وقوع چیزی را در جهان اطراف خود داشته باشید شک نداشته باشید که آن چیز حتما اتفاق می افتد. اگر مقداری به رفتار و اعمال خود توجه کنید متوجه خواهید شد که همیشه هماهنگ با انتظارات خود عمل می کنید و در واقع این انتظارات بر رفتار و چگونگی برخورد شما با اطرافیانتان تأثیر می گذارد.

3. قانون تمرکز

تمامی افراد موفق تمرکز را بعنوان یک عامل مهم در موفقیت خود معرفی می کنند. هر چیزی که روی آن تمرکز کرده و به آن فکر کنید در زندگی واقعی، شکل خواهد گرفت و گسترش پیدا می کند. بنابراین بهتر است فکر خود را بر روی چیزهایی متمرکز کنید که واقعاً می خواهید به دست آورید.

4. قانون عادت

حداقل 95 درصد از کارهایی که به صورت روزانه انجام می دهیم از روی عادت است. پس پرورش دادن عادت هایی که موجب موفقیت ما می شود کار سختی نیست! این اعمال را باید تا زمانی که رفتار مورد نظر به صورت اتوماتیک و غیر ارادی انجام نشود، تمرین کرد و تکرار آگاهانه و مداوم آن را ادامه دهیم.

5. قانون انتخاب

زندگی ما نتیجه انتخاب های ما تا این لحظه است. انسان همیشه در انتخاب افکار خود آزاد است، به همین دلیل کنترل کامل زندگی و تمامی آن چه که برایمان اتفاق می افتد در دست خودمان است. انتخاب های ما تعیین کننده ادامه راه زندگی ماست. پس انتخاب های خود را آگاهانه و قوی انجام دهید تا نتیجه مطلوب از آن ها بگیرید.

6. قانون تفکر مثبت

برای رسیدن به موفقیت و شادی، تفکر مثبت امری ضروری است. شیوه تفکر شما نشان دهنده ارزش ها، اعتقادات و انتظارات شماست. تفکر مثبت علاوه بر تأثیر بر روند زندگی موجب سلامت جسمی نیز خواهد شد. افرادی که افکار مثبت را در ذهن خود پرورش می دهند شاداب تر، پر انرژی تر و قوی تر از سایر افراد خواهند بود. این دسته از افراد برای تمامی زندگی خود و حتی اعمالی که انجام می دهند برنامه ای مرتب و از پیش تعیین شده دارند.

7.قانون تغییر

تغییر، غیر قابل اجتناب است و ما باید استاد تغییر باشیم نه قربانی آن. تغییر هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. اینکه شما تغییر را برای خود چگونه تعریف کنید بسیار مهم است. تغییر عادات غلط به عادات خوب و تغییر رویه زندگی برای پیشرفت مثال هایی از تغییرات مثبت در زندگی هر فرد است.

لازمه رسیدن به موفقیت چیست؟

ما باید اهداف و مسیرمان را بر اساس چیزی که خودمان می‌خواهیم تعیین کنیم، نه بر اساس چیزی که دیگران برای ما می‌خواهند. بعضی‌ها به این نتیجه می‌رسند که بزرگ‌ترین لذت زندگی‌شان کمک به مردم است، بنابراین موفقیت برای آنها به معنی داشتن زندگی است که وقف دیگران شده باشد. برای بعضی‌ها به راه‌ انداختن یک تجارت یا تولید یک محصول باعث خوشحالی می‌شود. عده‌ای تنها بودن را ترجیح می‌دهند و بعضی‌ها دل‌شان می‌خواهد مدام در حال فعالیت باشند.

یک حقیقت ساده و در عین حال عمیق این است که چیزی که باعث خوشحالی من می‌شود، شاید دیگران را خوشحال نکند و برعکس. برداشت من از موفقیت احتمالا شبیه به برداشت شما نیست و دقیقا باید همین‌طور باشد. اگر نتوانیم معنی موفقیت را برای خودمان مشخص کنیم و مسیر موفقیت شخص دیگری را دنبال کنیم، در نهایت چیزی جز یک انسان خسته و غمگین که سراسر وجودش انباشته از حس شکست است، نخواهیم بود.

اما قبل از اینکه شروع به پیش رفتن در مسیر کنید، باید اول ببینید همین الان کجا هستید. برای تعیین موقعیت‌تان باید صادقانه و درست آن را ارزیابی کنید. در این مورد جایی برای دست بالا گرفتن خودتان و اغراق وجود ندارد. الان در چه زمینه‌هایی موفق هستید؟ در چه زمینه‌هایی به پیشرفت احتیاج دارید؟ نقاط قوت و ضعف شما چیست؟ سعی کنید در صورت امکان از نظر یک دوست یا همکار به عنوان نظر بی‌طرفانه کمک بگیرید.

بعد از آن باید چند هدف مشخص تعیین کنید. این اهداف باید واقع‌گرایانه، دست‌یافتنی، ثابت و در عین حال چالش‌ برانگیز باشند. اهداف شما باید دقیق باشند. مثلا اگر می‌خواهید برای رسیدن به موفقیت، بیشتر مطالعه‌ کنید، دقیقا مشخص کنید که این بیشتر یعنی چه؟ می‌خواهید ۴۰ کتاب بخوانید یا ۵۰ تا؟

اگر معنای موفقیت را خودتان مشخص نکنید، یک نفرِ دیگر موفقیت را برای‌تان معنی می‌کند. برای صعود به کدام قله تلاش می‌کنید؟ آیا این کوه همانی است که خودتان می‌خواهید؟ یا وقتی به قله برسید کوهی را که خودتان انتخاب کرده‌ بودید، در افق، جایی در دوردست خواهید دید؟ پس مسیر درست را همین امروز شروع کنید.

مجموعه مقالات مهارتهای فردی

زندگینامه افراد موفق

بیوگرافی اورسولا برنز مدیرعامل شرکت زیراکس بیوگرافی اورسولا برنز مدیرعامل شرکت زیراکس


بیوگرافی وین دایر بزرگترین معلم موفقیت در جهان بیوگرافی وین دایر بزرگترین معلم موفقیت در جهان


بیوگرافی ری کراک، مالک و مدیر شرکت مک دونالد بیوگرافی ری کراک، مالک و مدیر شرکت مک دونالد


بیوگرافی جان مک آفی مخترع آنتی ویروس بیوگرافی جان مک آفی مخترع آنتی ویروس


بیوگرافی جک ما خالق شرکت علی بابا بیوگرافی جک ما خالق شرکت علی بابا


بیوگرافی استیو وزنیاک شریک استیو جابز در راه اندازی اپل بیوگرافی استیو وزنیاک شریک استیو جابز در راه اندازی اپل


بیوگرافی دیوید آین‌ هورن بزرگ مرد دنیای اقتصاد آمریکا بیوگرافی دیوید آین‌ هورن بزرگ مرد دنیای اقتصاد آمریکا


بیوگرافی جورج ساموئل کلاسون کارآفرین آمریکایی بیوگرافی جورج ساموئل کلاسون کارآفرین آمریکایی


بیوگرافی پیر امیدیار کارآفرین ایرانی بیوگرافی پیر امیدیار کارآفرین ایرانی


بیوگرافی استیو بالمر مدیر عامل شرکت مایکروسافت بیوگرافی استیو بالمر مدیر عامل شرکت مایکروسافت


بیوگرافی ویلیام شاکلی مخترع ترانزیستور و فیزیکدان بیوگرافی ویلیام شاکلی مخترع ترانزیستور و فیزیکدان


بیوگرافی ژان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ بیوگرافی ژان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ


بیوگرافی دکتر محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران بیوگرافی دکتر محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران


بیوگرافی والت دیزنی خالق انیمیشن های به یاد ماندنی بیوگرافی والت دیزنی خالق انیمیشن های به یاد ماندنی


بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک


بیوگرافی اندی رابین خالق سیستم عامل اندروید بیوگرافی اندی رابین خالق سیستم عامل اندروید


بیوگرافی رابرت کیوساکی الگوی ثروت آفرینی در جهان بیوگرافی رابرت کیوساکی الگوی ثروت آفرینی در جهان


بیوگرافی برایان تریسی مشاور نام‌آور موفقیت و خوشبختی بیوگرافی برایان تریسی مشاور نام‌آور موفقیت و خوشبختی


بیوگرافی استیو جابز ایده پرداز دنیای تکنولوژی بیوگرافی استیو جابز ایده پرداز دنیای تکنولوژی


بیوگرافی ناپلئون هیل و اسرار ثروتمند شدن بیوگرافی ناپلئون هیل و اسرار ثروتمند شدن


بیوگرافی وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم بیوگرافی وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم


بیوگرافی هنری فورد خالق کمپانی قدرتمند فورد Ford بیوگرافی هنری فورد خالق کمپانی قدرتمند فورد Ford


بیوگرافی لری پیج موسس گوگل Google بیوگرافی لری پیج موسس گوگل Google


بیوگرافی جیمی ویلز موسس بنیاد دانشنامه‌ جامع ویکی ‌پدیا بیوگرافی جیمی ویلز موسس بنیاد دانشنامه‌ جامع ویکی ‌پدیا


بیوگرافی بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان و خالق مایکروسافت بیوگرافی بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان و خالق مایکروسافت


بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی


بیوگرافی جف بزوس خالق فروشگاه بزرگ آنلاین آمازون بیوگرافی جف بزوس خالق فروشگاه بزرگ آنلاین آمازون


بیوگرافی آنتونی رابینز معروف ترین سخنران انگیزشی در جهان بیوگرافی آنتونی رابینز معروف ترین سخنران انگیزشی در جهان


خلاقیت و نوآوری

تقویت حافظه

اعتماد بنفس

مثبت اندیشی

موفقیت

هدف گذاری

تصمیم گیری موفق

سلامتی

روانشناسی کاربردی