بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک

مارک زاکربرگ یکی از جوان ترین کار آفرینان مشهور جهان است. او تمام ویژگی های یک کار آفرین را دارد. او به خوبی بر روی مشکلات متمرکز می شود و آن ها را حل میکند. همان طور که خودش میگوید: "هیچکس به تنهایی موفق نمی شود. وقتی به بزرگ ترین مشکلات دنیا نگاه میکنی، می فهمی که هیچکدام را یک نفر به تنهایی حل نکرده، همیشه یک تیم لازم است." او تیمی را جمع کرد که دارای مهارت ها و قابلیت هایی بودند که خودش نداشت. بدین ترتیب وی توانست فیسبوک را به برترین شبکۀ اجتماعی در جهان تبدیل کند.

بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک

تولد و دوران کودکی مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) در 19 می 1984 در نیویورک در یک خانواده تحصیل کرده متولد و در روستای نزدیک Dobbs Ferry بزرگ شد. پدر او، ادوارد زاکربرگ، یک دندان پزشک و مادرش، کارن، به عنوان روانپزشک کار می‌کرد.

مارک از دوره دبستان از کامپیوتر استفاده می‌کرد و برنامه می ‌نوشت و خیلی زود استعداد خود را در این زمینه نشان داد. او با کمک پدرش ادوارد، برنامه ‌نویسی بیسیک آتاری را شروع کرد. یادگیری و پیشرفتش به ‌قدری سریع بود که پدرش مجبور شد یک مدرس متخصص برنامه‌ نویسی به نام دیوید نیومن را استخدام کند تا به او آموزش دهد. نیومن کار دشواری به ‌عنوان یک معلم در پیش داشت، چون پیشرفت مارک سریع ‌تر از آن بود که فکرش را می‌کرد و در نهایت باید تلاش می‌کرد شاگرد نابغه ‌اش از او جلو نیفتد. مارک در سن ۱۲ سالگی با استفاده از مبانی برنامه‌ نویسی بیسیک آتاری، یک نرم‌افزار پیام‌ رسان خانگی به نام زاکنت ساخت که تمام کامپیوتر های خانه و مطب پدرش را به هم متصل می ‌کرد و اجازه می ‌داد پیام ‌ها بین خانه و مطب منتقل شوند. زاکنت به‌ نوعی نسخه ابتدایی مسنجر AOL است که سال ‌ها بعد وارد بازار شد. مارک برای تفریح، برنامه‌ بازی ‌های کامپیوتری را تغییر می ‌داد و آن‌ ها را به نسخه ‌های پیشرفته ‌تری تبدیل می‌کرد.

جوانی و تحصیلات مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در دوران دبیرستان، به آکادمی معتبر فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر رفت و در رشته ‌ علوم ادبیات نتایج فوق‌العاده ‌ای کسب کرد، علاقه ‌اش به ادبیات کلاسیک بسیار زیاد بود و شیفته ایلیاد و اودیسه هومر بود؛ به ‌طوری‌که هم‌ زمان با دبیرستان در ادبیات کلاسیک هم دیپلم گرفت. او کاپیتان تیم شمشیر بازی مدرسه بود، ولی بیش از هر چیزی مجذوب برنامه ‌نویسی و توسعه نرم‌افزار شده بود. در همان دوران او یک نرم ‌افزار پخش رسانه‌ ای هوشمند به نام سیناپس برای فایل ‌های صوتی MP3 توسعه داد. در سال ۲۰۰۲ پس از فارغ ‌التحصیلی از فیلیپس اکستر، مارک زاکربرگ وارد دانشگاه هاروارد شد. در سال دوم حضورش در هاروارد به چهره معروف برنامه ‌نویسی کمپ دانشگاه تبدیل‌ شده بود. او برنامه ‌ای دانشگاهی به نام Course Match نوشته بود که به دانشجویان کمک می‌کرد در مورد انتخاب واحد خود با توجه به انتخاب ‌های کاربران دیگر تصمیم ‌گیری کنند و همچنین گروه ‌های مطالعاتی تشکیل دهند.

مارک زاکربرگ و فیسبوک

مارک زاکربرگ در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ مارک برنامه ‌نویسی وب ‌سایت جدیدی را با دامنه thefacebook.com شروع کرد. چهار نفر از دوستانش ادواردو ساورین، اندرو مک کالم، کریس هیوز و داستین موسکوویتز او را در این کار همراهی می‌کردند. این وب ‌سایت در ابتدا برای دانشگاه هاروارد طراحی شد. اما مدتی بعد در کالج‌ ها و دانشگاه‌ های دیگر هم توسعه یافت. پروژه اجتماعی آن ‌ها خیلی سریع رشد کرد و مارک تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند و تمام‌ وقت خود را به این وب‌ سایت اختصاص دهد. در این زمان فیس ‌بوک به روی تمامی دانشجویان باز شد. شرط اصلی داشتن یک ایمیل قابل‌ دسترس آموزشی بود و هنگام ثبت ‌نام کاربران باید یک فرم اطلاعات شخصی را پر می‌کردند و یک عکس از خودشان به‌ عنوان تصویر نمایه می ‌فرستادند. اگر کسی به ‌جای عکس واقعی خود از آواتار استفاده می‌کرد، پروفایلش حذف می ‌شد. در تابستان همان سال مارک با پیتر تیل ملاقات کرد و توانست او را راضی کند مبلغ ۵۰۰ هزار دلار روی فیس ‌بوک سرمایه‌گذاری کند. او و تیمش به خانه کوچکی در پالوآلتو نقل مکان کردند که تبدیل به دفتر کاری آن ‌ها شد.

فیسبوک و کسب درآمد

در اولین عرضه سهام فیس ‌بوک ، مارک زاکربرگ با ۵۰۳.۶ میلیون سهم ۶۰ درصد آرای شرکت را از آن خود کرد و مرد شماره یک فیس‌بوک شد. پس از او ادواردو ساورین با ۳۵ درصد و مسکوویتز با ۵ درصد آرا در رتبه ‌های بعدی شرکت قرار گرفتند. کریس هیوز هم به‌ عنوان رابط مطبوعاتی فیس‌بوک انتخاب شد. در پایان سال ۲۰۰۴ شمار کاربران فیس‌بوک به بیش از یک‌ میلیون کاربر رسید. در سال ۲۰۱۳ حجم معاملات در گردش فیس‌بوک ۷.۸۷ میلیارد دلار و ارزش خالص درآمد این شرکت به ۱.۵ میلیارد دلار می‌ رسید. نرخ رشد این شرکت نیز طی سه سال شش برابر شده بود.

درآمد اصلی فیس‌بوک از تبلیغات متنی در صفحات شبکه ‌های اجتماعی به دست می ‌آید. تعداد روز افزون کاربران و زمانی که آن‌ ها در این وب‌ سایت صرف می‌کنند، به درآمد های حاصل از تبلیغات تبدیل‌ شده است. ۸۵٪ درصد از جریان نقدی درآمد شرکت در سال گذشته از طریق تبلیغات متنی به‌ دست‌ آمده است. مابقی درآمد فیس‌بوک هم به‌واسطه خرید و فروش‌ مجازی از طریق این وب ‌سایت تأمین می ‌شود.

مارک زاکربرگ یک آینده نگر

مارک زاکربرگ یک استراتژیست بزرگ است که شرکت‌ های مستقل را خریداری می ‌کند تا زیر چتر فیس‌بوک به فعالیت‌ های خود ادامه دهند. در آوریل سال ۲۰۱۲ او اینستاگرام را که بزرگ‌ ترین برنامه اشتراک‌ گذاری عکس‌ های تلفن همراه است، خریداری کرد. در ماه مارس سال ۲۰۱۴ او اقدام به خرید شرکت آکیولس ریفت و امتیاز هدست واقعیت مجازی کرد. این شرکت توسط پالمر فریمن لاکی رهبری می‌شد و زاکربرگ برای خرید آن ۲۰۰ میلیون پول نقد پرداخت و ۲۳.۱ میلیون دلار از سهام فیس‌بوک را واگذار کرد. در صورتی ‌که این شرکت در آینده نقطه عطفی داشته باشد، فیس‌بوک ۳۰۰ میلیون دلار دیگر نیز پرداخت خواهد کرد. در اکتبر ۲۰۱۴، مارک زاکربرگ پروژه واتس‌اپ را به مبلغ ۲۲ میلیارد دلار خریداری کرد که ۵۹.۴ میلیارد دلار آن نقد و مابقی از سهام فیس‌بوک پرداخت شد.

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

زاکربرگ نخستین بار در سال ۲۰۰۳ با پریسیلا چان ملاقات کرد. چان متولد بوستون آمریکا بود و پدر و مادرش از پناهندگان ویتنامی– چینی بودند. چان از اولین افرادی بود که به فیس‎بوک پیوست، یعنی درست یک روز پس از راه ‌اندازی رسمی این شرکت به عضویت آن درآمد. در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ با پریسیلا چان در پالوآلتوی کالیفرنیا ازدواج کرد و در دسامبر سال ۲۰۱۵ آن ‌ها اعلام کردند که صاحب دختری به نام ماکسیما چان زاکربرگ شده‌اند.

از اولین سال ‌هایی که مارک زاکربرگ در مسیر ثروت قدم گذاشت، میلیون‌ ها دلار صرف اقدامات بشردوستانه کرد. در سپتامبر سال ۲۰۱۰ او صد میلیون دلار برای حمایت از مدارس دولتی نیوجرسی اهدا کرد و در دسامبر همان سال تعهد نامه نیکوکاری را امضا کرد که تضمین می‌کرد ۵۰ درصد ثروت خود را در طول دوران زندگی ‌اش به خیریه اهدا می ‌کند. از دیگر امضاکنندگان این عهد نامه می ‌توان به بیل گیتس، جرج لوکاس و وارن بافت اشاره کرد. پس از به دنیا آمدن دخترش، او و همسرش عهد کردند ۹۹ درصد سهام فیس‌بوک خود را به بهبود پتانسیل ‌های انسانی، برابری و توسعه جهانی اختصاص دهند.

مجموعه مقالات مهارتهای فردی

زندگینامه افراد موفق

بیوگرافی اورسولا برنز مدیرعامل شرکت زیراکس بیوگرافی اورسولا برنز مدیرعامل شرکت زیراکس


بیوگرافی وین دایر بزرگترین معلم موفقیت در جهان بیوگرافی وین دایر بزرگترین معلم موفقیت در جهان


بیوگرافی ری کراک، مالک و مدیر شرکت مک دونالد بیوگرافی ری کراک، مالک و مدیر شرکت مک دونالد


بیوگرافی جان مک آفی مخترع آنتی ویروس بیوگرافی جان مک آفی مخترع آنتی ویروس


بیوگرافی جک ما خالق شرکت علی بابا بیوگرافی جک ما خالق شرکت علی بابا


بیوگرافی استیو وزنیاک شریک استیو جابز در راه اندازی اپل بیوگرافی استیو وزنیاک شریک استیو جابز در راه اندازی اپل


بیوگرافی دیوید آین‌ هورن بزرگ مرد دنیای اقتصاد آمریکا بیوگرافی دیوید آین‌ هورن بزرگ مرد دنیای اقتصاد آمریکا


بیوگرافی جورج ساموئل کلاسون کارآفرین آمریکایی بیوگرافی جورج ساموئل کلاسون کارآفرین آمریکایی


بیوگرافی پیر امیدیار کارآفرین ایرانی بیوگرافی پیر امیدیار کارآفرین ایرانی


بیوگرافی استیو بالمر مدیر عامل شرکت مایکروسافت بیوگرافی استیو بالمر مدیر عامل شرکت مایکروسافت


بیوگرافی ویلیام شاکلی مخترع ترانزیستور و فیزیکدان بیوگرافی ویلیام شاکلی مخترع ترانزیستور و فیزیکدان


بیوگرافی ژان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ بیوگرافی ژان پل گتی صاحب اقتصادی ترین ذهن تاریخ


بیوگرافی دکتر محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران بیوگرافی دکتر محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران


بیوگرافی والت دیزنی خالق انیمیشن های به یاد ماندنی بیوگرافی والت دیزنی خالق انیمیشن های به یاد ماندنی


بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک بیوگرافی مارک زاکربرگ میلیاردر فیسبوک


بیوگرافی اندی رابین خالق سیستم عامل اندروید بیوگرافی اندی رابین خالق سیستم عامل اندروید


بیوگرافی رابرت کیوساکی الگوی ثروت آفرینی در جهان بیوگرافی رابرت کیوساکی الگوی ثروت آفرینی در جهان


بیوگرافی برایان تریسی مشاور نام‌آور موفقیت و خوشبختی بیوگرافی برایان تریسی مشاور نام‌آور موفقیت و خوشبختی


بیوگرافی استیو جابز ایده پرداز دنیای تکنولوژی بیوگرافی استیو جابز ایده پرداز دنیای تکنولوژی


بیوگرافی ناپلئون هیل و اسرار ثروتمند شدن بیوگرافی ناپلئون هیل و اسرار ثروتمند شدن


بیوگرافی وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم بیوگرافی وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم


بیوگرافی هنری فورد خالق کمپانی قدرتمند فورد Ford بیوگرافی هنری فورد خالق کمپانی قدرتمند فورد Ford


بیوگرافی لری پیج موسس گوگل Google بیوگرافی لری پیج موسس گوگل Google


بیوگرافی جیمی ویلز موسس بنیاد دانشنامه‌ جامع ویکی ‌پدیا بیوگرافی جیمی ویلز موسس بنیاد دانشنامه‌ جامع ویکی ‌پدیا


بیوگرافی بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان و خالق مایکروسافت بیوگرافی بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان و خالق مایکروسافت


بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی


بیوگرافی جف بزوس خالق فروشگاه بزرگ آنلاین آمازون بیوگرافی جف بزوس خالق فروشگاه بزرگ آنلاین آمازون


بیوگرافی آنتونی رابینز معروف ترین سخنران انگیزشی در جهان بیوگرافی آنتونی رابینز معروف ترین سخنران انگیزشی در جهان


خلاقیت و نوآوری

تقویت حافظه

اعتماد بنفس

مثبت اندیشی

موفقیت

هدف گذاری

تصمیم گیری موفق

سلامتی

روانشناسی کاربردی