آداب لباس پوشیدن در قرارهای مهم و مصاحبه های کاری

برای قرارها و مهمانی های مهم لباس های فانتزی و اسپرت کنار بگذارید، وقتی شما برای قرارهای مهم لباس های اسپرتی مانند تیشرت و شلوار جین میپوشید یعنی دارید غیر مستقیم میگویید که این قرار اصلا برایم مهم نیست.

شما باید تصویری درست از شخصیت ‌تان ارائه دهید؛ شخصیتی محکم، با اقتدار و تاثیرگذار بنابراین باید سخت مراقب لباس پوشیدن‌تان باشید و فراموش نکنید سبک و سیاق لباس پوشیدن شما معتبرترین معرفی است که می‌توانید بدون هیچ دردسری برای خودتان دست و پا کنید.

انتخاب لباس رسمی برای قرار و مصاحبه کاری

اولین و بهترین گزینه برای شما کت و شلوارهای رسمی هستند آن هم در رنگ های تیره مانند مشکی، خاکستری و سرمه ای اما اگر دوست داشته باشید میتوانید پیراهن و شلوار و کراوات ست کنید.

لباسی که میپوشید باید کاملا تمیز و اتو کشیده شده باشد تا شما را فردی جدی و حرفه ای نشان دهد، لباس تان نباید کهنه و رنگ و رو رفته باشد سعی کنید لباس نو بپوشید.

کفش هایتان باید تمیز، نو و براق باشند همچنین مدل کفش هایتان باید کلاسیک و رسمی باشد. برای تمیزی کفش هایتان باید آن ها را واکس بزنید حواس تان باشد کفش هایتان خاکی نشود.

از اکسسوری‌های عجیب و غریب و اسپرت مانند دستبند‌های چرم استفاده نکنید برای موقعیت‌های رسمی باید یک ساعت مچی درست و حسابی داشت باشید، زیرا تاثیر زیادی در استایل تان دارد.

لباس‌هایی به رنگ‌های شاد و جیغ را برای مصاحبه و قرار کاری فراموش کنید، لباس تان هرچه تیره‌تر باشد نشانه از جدیت و باشخصیت بودن شما است.

انتخاب کیف‌های شق‌ و ‌رق به شما کمک می‌کند تا ظاهری رسمی‌تر و در عین حال دقیق و منظم‌تر داشته باشید. بنابراین بهتر است سراغ کیف‌هایی که فرم ثابتی ندارند نروید. کیف شما هرچه رسمی تر باشد به ظاهر رسمی شما جلوه بهتری می‌دهد.انتخاب کیف‌های چرم معمولا هم در مورد خانم‌ها جواب می‌دهد و هم آقایان. کیف‌های چرم طرح دیپلمات معمولا انتخاب خوبی برای آقایان هستند. خانم‌ها هم می‌توانند سراغ کیف‌های دسته کوتاه بروند که این روزها روی کار آمده‌اند و اتفاقا ظاهری کاملا رسمی هم دارند.

در یک ظاهر رسمی شسته و رفته، روسری انتخاب مناسبی برای خانم‌هاست. یک روسری ابریشمی با طرحی ساده و نه‌ چندان شلوغ و البته هماهنگ با رنگ مانتوی شما، شما را به هدف‌تان می‌رساند اما اگر با روسری پوشیدن میانه‌ای ندارید هم جای نگرانی نیست فقط لازم است در انتخاب شال‌تان کمی دقت کنید. شال انتخابی شما بهتر است یک شال ابریشمی باشد، یادتان باشد شال‌های نخی و حریر معمولا خوب روی سر نمی‌ایستند بنابراین نمی‌توانند شما را به ظاهر رسمی دلخواه‌تان برسانند!

کمربند و کفش همیشه باید یک رنگ باشند.

جوراب شما باید تیره تر از شلوار و حتی المقدور مشکی باشد.

در استفاده از عطر متعادل باشید، نه خیلی زیاد که بوی آن قبل از شما وارد شود و نه خیلی کم که به مشام نرسد.

شلوارهای گشاد با قدی بلند و چند لایه چین در ناحیه دم‌پای شلوار باعث می‌شوند شلخته و کوتاه‌قد به نظر برسید. البته برخی معتقدند که یک لایه چین در قسمت دم‌پای شلوار مطلوب است ولی این مورد هم مناسب نیست و در دنیای مد کنونی جایی ندارد. بهترین اندازه برای قد شلوار، حالتی است که دم‌پای آن کمی بالاتر از کفش می‌ایستد.

آستین کت بخش مهمی از تیپ رسمی آقایان را تشکیل می‌دهد؛ اما شاید شما هم به این موضوع پی برده باشید که متأسفانه تنها عدۀ اندکی از آقایان محترم به اندازۀ مناسب آستین کت دقت می‌کنند و اگر آستین‌شان در اندازۀ مناسبی قرار ندارد به خیاط مراجعه می‌کنند.اندازۀ مناسب برای آستین کت، بالای استخوان مچ دست است. آستین باید طوری روی دست قرار بگیرد که حدود ۳ سانتی‌متر (۱٫۲ اینچ) از آستین پیراهن زیر کت را نمایان کند. تقریبا هر خیاط ماهری می‌داند که اندازۀ آستین کت باید چگونه باشد. پس به آستین کت‌تان دقت کنید و اگر بلندتر از حد استاندارد است، حتما به خیاط مراجعه کنید.

اگر از کراوات استفاده نمی‌کنید، بستن دکمه‌های پیراهن تا زیر گلو اصلا فکر خوبی نیست. اما باز گذاشتن دکمه‌های متعدد هم فکر چندان بهتری نخواهد بود. باز گذاشتن بیش از دو دکمه از پیراهن در استایل و تیپ رسمی کار درستی نیست.

همیشه باید پیراهنی اندازه و مناسب بپوشید. برای اینکه بدانید پیراهن مناسب دقیقا چیست باید به یقه دقت کنید تا طول آن بیش از دو انگشت نباشد.شانه‌های پیراهن نباید افتاده باشد و در ناحیۀ شکم و کمر هم نباید پیراهن‌تان چین بخورد.

هیچ‌وقت نباید دکمه‌های پایینی کتی را ببندید که دو یا سه دکمه دارد. باز گذاشتن دکمه‌ٔ پایینی باعث می‌شود تا راحت‌تر و طبیعی‌تر حرکت کنید.

قد پیراهن‌های مردانۀ رسمی را معمولا بلند می‌گیرند تا به‌راحتی داخل شلوار جای بگیرند. اگر دوست دارید پیراهن‌تان را روی شلوار بگذارید، باید به سراغ پیراهن‌هایی با قد کوتاه‌تر بروید. یادتان باشد که گذاشتن پیراهن روی شلوارِ پارچه‌ای رسمی حتی برای پیراهن‌هایی با قد کوتاه هم ایدۀ اشتباه و نامناسبی است.

اگر دوست دارید تعدادی از دکمه‌های بالایی را باز بگذارید، باید از زیرپوش‌هایی با یقه هفت (۷) استفاده کنید؛ در این صورت، زیرپیراهنی از زیر لباس‌تان مشخص نمی‌شود.

یقه‌های صاف و آهارزده برای داشتن تیپ شیک و رسمی ضروری‌اند. به همین خاطر می‌توانید از وسایل مخصوص یقه استفاده کنید تا آنها را صاف و بدون چروک نشان بدهید. یک تکه شی‌ء پلاستیکی که زیر نوک یقه قرار می‌گیرد به آن کمک می‌کند تا درست و صاف بایستد. پیراهن‌های‌تان را بهتر است به خشک‌شویی بدهید و آنها را در ماشین لباس‌‌شویی نشویید. به این ترتیب، پیراهن‌های‌تان تمیزتر خواهند شد و یقه‌هایی صاف‌تر و زیباتر خواهند داشت.

کراوات باید در جایی میان بالا و پایین سگک کمربند قرار بگیرد. اگر کمربند ندارید هم محدودۀ فرضی آن را برای تعیین اندازۀ مناسب کراوات در نظر داشته باشید. سعی کنید تنظیم ارتفاع مناسب برای کراوات را تمرین کنید.

مد و فشن مدام در حال تغییر است اما برخی نکات، مانند آنچه گفته شد، همیشه درست هستند و قدیمی نمی‌شوند. با کمی توجه به جزئیات در تیپ و ظاهرتان می‌توانید خوش‌تیپ‌تر شوید. رعایت نکات درست در لباس پوشیدن باعث راحتی بیشتر و افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

مجموعه مقالات مهارتهای ارتباطی

فن بیان

فنون مذاکره

زبان بدن

آداب معاشرت و رفتار اجتماعی

جذابیت و تاثیرگذاری

دیسیپلین و اتیکت شخصی

آداب لباس پوشیدن