10 قانونی که به شما در جستجو و پیدا کردن فرصت های شغلی کمک می کند

اگر در جستجوی یافتن شغل مناسب هستید و از طرفی می‌خواهید اشتباهی مرتکب نشوید پیشنهاد می‌کنیم به 10 قانون مهمی که در این مقاله گردآوری شده توجه کنید تا بتوانید عملکرد خوب و مناسبی در هنگام جستجوی کار داشته باشید.

توجه کنید که دنبال کردن این 10 قانون کاریابی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند، اما بدون شک هدررفت زمان و عصبانیت و ناراحتی در هنگام شکست‌های احتمالی را کاهش می‌دهد.

ده قانون کاریابی

1- هوشمندانه از زمان خود استفاده کنید

برای خیلی از کارجوها پیدا کردن کار جدید نیازمند تلاش، کوشش و هم‌چنین صرف زمان زیاد است. مهم‌ترین منبع کاریابی شما افرادی هستند که با آن‌ها در ارتباط هستید و ضعیف‌ترین منبع کاریابی شما بردهای عمومی برای پیدا کردن شغل است.

2- برند منحصر به‌فرد خود را بشناسید

مهم است ویژگی‌های کلیدی و با اهمیت خود که باعث می‌شود در بازار کار منحصر به‌فرد باشید را به‌خوبی درک کنید و بفهمید. ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند تا در بین سایر کارجویان همگروه با خود یک سروگردن بالاتر باشید. نه تنها باید به‌خوبی بدانید که چه چیزهایی باعث می‌شود تا به‌عنوان یک کارمند احتمالی جذابیت داشته باشید (از دیدگاه کارفرما)، بلکه باید بتوانید از این ویژگی‌ها برای برقراری ارتباط مناسب در فعالیت‌های کاریابی و هم‌چنین مصاحبه‌های شغلی استفاده کنید.

3- یک هدف کاری مشخص و ویژه داشته باشید

اگر دنبال کاری هستید که آنرا نمی‌شناسید و نمی‌دانید چگونه مهارت‌های آن‌را به‌دست آورید پس کارفرما چگونه می‌تواند شما را ارزیابی کند؟ برای جستجوی کارهایی که دوره آن‌را گذرانده‌اید وقت بگذارید،کارهایی که به آن‌ها علاقه هم دارید و شرایط و مهارت‌های خود را به‌دقت بنویسید. وقتی هدف کاری خود را شناختید، طرح و برنامه‌ای که برای رسیدن به‌آن نیاز دارید را توسعه دهید.

4- طرح و برنامه مورد نیاز برای دستیابی به هدف کاری خود را بنویسید

داشتن هدف کاری یک چیز است، ولی نداشتن طرح و برنامه برای رسیدن به‌آن باعث می‌شود تا هیچ وقت هدف خود نرسید. طرح و برنامه شما باید شامل تمام مراحل با جزئیات کامل باشد، جزئیات در این رابطه که چگونه شغل موردنظرتان را جستجو می‌کنید و چگونه نیازها، مصاحبه‌ها و شرایط آن‌را شناسایی و برای آن آماده می‌شوید.

5- هر روز به ‌دنبال کار بگردید

بعد از طرح‌ریزی، نوبت بیرون آوردن تقویم و تعیین برنامه روزانه برای جستجوی کار است. حتی نباید یک روز بدون به‌دست آوردن چیزی در رابطه با کاری که به‌دنبال آن هستید بگذرد. کارهایی که می‌توانید انجام دهید ارسال تقاضا برای شغلی که باز شده،شرکت در مصاحبه‌های کاری، دنبال کردن مسائل مربوط به‌کار یا مصاحبه‌های کاری، شرکت در همایش‌های کاری، تقاضا برای رفتن به مصاحبه‌هایی که به‌شما اطلاعات می‌دهد، گرفتن مشاوره از مربی یا رییس، استاد یا همکار سابق و به‌روزرسانی روزمه است.

6- ساخت، ویرایش و اصلاح رزومه ابتدایی

با این‌که به‌ندرت پیش می‌آید که از روزمه ابتدایی خود که هیچ کاری روی آن انجام نداده‌اید برای یافتن شغل استفاده کنید، اما باید پیش از باز شدن فرصت‌های شغلی یک رزومه خوب داشته باشید تا در زمان مناسب فقط احتیاج به ویرایش آن داشته باشید.

7- با افرادی که می‌شناسید صحبت کنید تا سرنخ‌هایی درباره شغلی که می‌خواهید به‌دست بیاورید

از این شعار انگیزشی برای تقویت و توسعه شبکه دوستان، آشنایان و مخاطبان خود استفاده کنید: «ارتباط سازی بهترین ابزار کمک به من است تا بتوانم یک شغل جدید پیدا کنم.» تمام ابزارهای دیگری که در رابطه با کاریابی وجود دارد به‌پای قدرت ارتباط سازی جهت یافتن فرصت‌های بزرگ شغلی نمی‌رسد.

8- با استفاده از رزومه هدفمند و نامه معرفی برای فرصت‌های شغلی باز درخواست دهید

ترکیب نامه معرفی و رزومه به‌شما کمک می‌کند تا در رادار کارفرمای آینده‌‌نگر قرار بگیرید. هر رزومه و معرفی‌نامه‌ای که برای کارفرما می‌فرستید باید به‌خوبی نشان دهد که چرا کاملا مناسب آن شغل هستید. همان گذرواژه‌هایی را به‌کار بگیرید که کارفرما برای تشریح و توصیف فرد ایده‌آل از آن‌ها استفاده می‌کند.

9- با استراتژی در مصاحبه حضور پیدا کنید

بدون آمادگی وارد مصاحبه شغلی نشوید و در صورت امکان از فردی که با کارفرما در ارتباط است سئوال کنید که انتظار چه سئوالاتی را باید داشته باشید. حتی اگر نمی‌توانید اطلاعات موردنیاز برای آن مصاحبه خاص یا افرادی که با شما مصاحبه می‌کنند به‌دست آورید می‌توانید خود را برای عمومی‌ترین سئوالات مصاحبه‌ها آماده کنید.

10- هیچ وقت دست از پیگیری نکشید

چرخه استخدام اغلب قابل پیش‌بینی نیست و کارجویی که تماس خود را با کارفرمای آینده‌نگر قطع نمی‌کند همیشه تا زمانی‌که تصمیم برای انتخاب فرد مناسب آن شغل می‌رسد در خاطر می‌ماند. خیلی از کارجویان می‌گویند بعد از مصاحبه دست از پیگیری می‌کشند چون احساس می‌کنند این کار تصویر خوبی از آن‌ها در ذهن کارفرما باقی نمی‌گذارد، اما اگر در این زمینه حرفه‌ای عمل کنید جای نگرانی باقی نمی‌ماند. وقتی با کارفرما در تماس باشید یعنی این‌که هم‌چنان علاقه دارید و با این کار می‌توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با خودتان را در اختیار آن‌ها بگذارید.

مجموعه مقالات مدیریت

اصول مدیریت

مدیریت استرس

مدیریت زمان

مدیریت تعارض

کارآفرینی

بازاریابی و فروش و تبلیغات

ایده های کسب و کار

مشاغل