خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین چیست؟

با نزدیک شدن زمان نصف شدن پاداش استخراج رمزارز بیت‌کوین، برخی افراد و معامله‌گران بازار رمزارزها می‌کوشند تا با مثبت جلوه دادن این موضوع و تاثیر آن بر افزایش قیمت بیت‌کوین به جلب نظر افراد فاقد دانش و آگاهی در این حوزه بپردازند. همین موضوع سبب شد تا در بازار رمزارز داخلی شاهد معامله رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و رمزارز تتر به بهایی بالاتر از قیمت آن در بازار به طمع کسب سود از افزایش قیمت بیت‌کوین باشیم. در مواردی مشاهده شده که عده‌ای رمزارز بیت‌کوین را تا ده درصد بالاتر از ارزش آن در بازار خریداری کرده‌اند.

بر خلاف خبرهای متعدد فارسی زبان که این روزها در فضای مجازی در مورد تاثیر نصف شدن پاداش استخراج بر افزایش قیمت بیت‌کوین مطرح می‌شود، در ماه‌های اخیر در میان بیشتر تحلیل‌گران مطرح و نیز برخی از مشهورترین فعالین حوزه رمزارز اختلاف نظر جدی بر سر تاثیرگذاری نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین بر افزایش قیمت آن وجود دارد.

خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین

سرنوشت بین کوین Bitcoin

اختلاف نظرها در مورد سرنوشت بیت‌کوین و قیمت آن بعد از نصف شدن پاداش استخراج این ارز دیجیتال گستره وسیعی از ملاحظات فنی و مالی را در بر می‌گیرد. اختلاف در میان جامعه کاربران ارز دیجیتال در مورد تاثیر نصف شدن پاداش استخراج بر قیمت بیت‌کوین بسیار عمیق است و در مقابل گروهی که معتقدند هاوینگ پیش رو بر‌خلاف دفعات قبلی تاثیری بر قیمت بیت‌کوین نخواهد داشت، گروهی هم بر افزایش قیمت ارز دیجیتال بعد از این رویداد تاکید دارند.

شایان توجه است که قیمت بیت‌کوین نه تنها در روزهای پس از هاوینگ پیشین در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا نکرد بلکه حدود یک ماه پس از این اتفاق، بازار شاهد کاهش قابل توجه قیمت آن نیز بود و افزایش قیمتی که به آن استدلال می‌شود با فاصله زمانی زیادی در انتهای سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد.

سرمایه گذاری در بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری در هر بازاری دارای مخاطرات ویژه خود می‌باشد. ورای همه بحث‌های تمام نشدنی در مورد آینده قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال باید دانست که داد و ستد در بازاری همچون بازار ارز دیجیتال با مخاطرات بسیار زیادی همراه است زیرا این بازار برخلاف بازارهای شناخته شده‌ای همانند بورس و اوراق بهادار، فاقد مقررات و قوانین جامع حمایت از مشتریان و سرمایه‌گذاران می‌باشد و بسیاری از اتفاقات در این بازار قابل پیگیری نیست.

سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بازار رمزارزها باید بدانند که برخلاف بازار سهام تقریبا اطلاعات قابل اتکایی در مورد بازیگران اصلی حوزه تبادل ارز دیجیتال که در میان فعالین بازار با لقب نهنگ‌ها هم شناخته می‌شوند وجود ندارد. در مقابل برخی شواهد موجود هم نشان‌دهنده دستکاری قیمت ارز دیجیتال در نبود مقررات جامع حمایت از سرمایه‌گذاران توسط همین بازیگران ناشناخته برای تصاحب دارایی‌های سرمایه‌گذران خرد می‌باشد.